UWAGA TA STRONA UŻYWA COOKIES!
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić
ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
Portal Psychologiczny - Psychologia Kobiety

 

Psychologią zainteresowałam się za sprawą splotu raczej przypadkowych wydarzeń. Tak mnie to jednak wciągnęło, że skończyłam studia na tym kierunku. Od początku najbardziej fascynowała mnie psychologia biznesu i psychologia społeczna, ze względu na bardzo praktyczne możliwości zastosowania ich zasad w codziennym życiu. Po jakimś czasie, pomyślałam, że przyjemnie było by dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tak powstała idea, której realizacją jest niniejszy portal psychologiczny. Portal to ozdobne wejście, brama do pałacu lub katedry. Niech ten portal psychologiczny stanie się wejściem do fascynującego świata dyscypliny jaką jest psychologia. Portal psychologiczny to miejsce, gdzie możesz zapoznać się z wiedzą ściśle naukową czyli mechanizmami postępowania ludzi, potwierdzonymi badaniami. W portalu psychologicznym znajdziesz również artykuły z pogranicza nauki - o zasadach feng shui czy numerologii. Dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych, o tym dowiesz się z publikacji, jakie oferuje Ci portal psychologiczny. Mam nadzieję, że portal psychologiczny stanie się codzienną miłą i pożyteczną lekturą dla wszystkich, którzy interesują się tą dziedziną.
PSYCHOLOGIA KOBIETYNie od dziś wiadomo, że role odgrywane przez rodziców, otoczenie i role obserwowane na co dzień w masowych środkach przekazu wpływają na postrzeganie siebie. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. W niniejszym artykule jednak skupię się na zagadnieniu roli kobiety w społeczeństwie i jej wpływowi na motywację osiągania sukcesu wśród płci uznawanej za piękniejszą.

Psychologia kobiety - pojęcie motywacji osiągnięć

Chęć osiągnięcia sukcesu jest w psychologii określana terminem motywacja osiągnięć. Ludzie różnią się pomiędzy sobą poziomem odczuwania owej motywacji, czyli dwie osoby mogą mieć różne natężenie chęci do np. nauki języka obcego. Jakie różnice i zależności pomiędzy nimi zaobserwowano wśród przedstawicieli obu płci? O tym w dalszej części artykułu.

Psychologia kobiety - różnice w wychowaniu

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że w tradycyjnym procesie wychowania dziewczynek i chłopców różnie akcentuje się potrzebę podejmowania działań. Dziewczynki są uczone od dziecka (niekoniecznie bezpośrednio przez samych rodziców), że odnoszenie sukcesów zawodowych ograniczy ich sukces w dziedzinie, której są "dedykowane" czyli w utrzymywaniu domowego ogniska. Zachęcane są raczej do rozwijania swoich umiejętności interpersonalnych niż do rywalizacji i przebojowości.

Psychologia kobiety - aspekt rodzaju zadania

Obie płcie wykazują tendencję do przewidywania wyższego prawdopodobieństwa własnego powodzenia w sytuacji zadania "w którym zwykle wygrywa przedstawiciel danej płci". Czyli gdy zadanie będzie z dziedziny zdominowanej przez kobiety (np. szydełkowanie), dziewczynki będą statystycznie bardziej przekonane o swoim powodzeniu, analogicznie chłopcy będą spodziewać się większych szans w np. strzeleniu bramki.

Psychologia kobiety - różnice między płciami

Jednocześnie badania wykazują jeszcze jedną ciekawą zależność: niezależnie od rodzaju zadania, chłopcy przeceniają swoje szanse "wygranej" a dziewczynki zwykle niedoceniają swoich. Tak więc nie tylko nie podejmują one często wyzwań typowych dla mężczyzn (czyli tak właściwie większości karier zawodowych), ale nawet gdy się na to decydują, same sobie "podcinają skrzydełka". Chłopcy przeceniają swoje szanse a jednocześnie, w wielu przypadkach, oczekują, że ich poziom wykonania zadania okaże się wyższy od poziomu, jaki osiągnie dziewczynka. To może tłumaczyć dlaczego wielu mężczyzn odczuwa zagrożenie wobec rywalizacji z kompetentną kobietą. Przegrać z kobietą, to jakby przegrać dwa razy.

Psychologia kobiety - artybucja sukcesów i porażek

Obie płcie charakteryzuje różne podejście do porażek i sukcesów, a dokładnie ich atrybucja. Ten trudny termin psychologiczny oznacza nic innego jak po prostu wyjaśnianie powodów swoich niepowodzeń i sukcesów. Mężczyźni upartują źródła swoich sukcesów w sobie, swoich talentach, sile, odporności, itp. Kobiety mają zwyczaj mówić w tym miejscu o szczęściu. Duży odsetek kobiet w przypadku powodzenia powie, że "to nic takiego", "każdemu by się udało". Odwrotnie postapią, gdy powinie im się noga. Będą wówczas wspominać o swoich wadach, niesystematyczności lub innej cesze swojego charakteru, która uniemożliwiła im poradzenie sobie z daną sytacją.

Psychologia kobiety - wpływ atrybucji na samoocenę

Te prawidłowości, choć nie doczekały się gruntownej analizy w badaniach naukowych, można zinterpretować krótko: podważanie swojego udziału w odnoszeniu sukcesów z pewnością nie podniesie naszej samooceny. A zatem atrybucja sukcesów i porażek jest jeszcze jednym "kamyczkiem do ogródka" niepewności i obniżonej motywacji osiągnięć u kobiet. Przesądza również w pewnym stopniu o ich przyszłości zawodowej. Mężczyźni częściej ryzykują, są zdeterminowani w swoich działaniach i dążeniach "w górę", ponieważ wydają im się bardziej prawdopodobne, zależne od nich a także bardziej atrakcyjne (można z nich czerpać dumę, poprawiać swoją samoocenę) niż wydają się one kobietom.

Psychologia kobiety - jak się pani czuje, pani dyrektor?

Interpretację sukcesów i porażek można również postrzegać z innej perspektywy: Można założyć, że bierze się ona z doświadczeń życia codziennego. Kobieta na wysokim stanowisku, to kobieta osamotniona, otoczona przedstawicielami płci męskiej - to czyni z niej wyjątek, przypadek odosobniony. Jeśli dokona ona analizy swoich kolegów, dojdzie często do wniosku, że nie wszyscy są równie inteligentni i pracowici. Jednocześnie nie jest ona wyjątkowo bardziej inteligentna i bardziej ciężko starająca się od swoich koleżanek, których pracy nikt nie docenił. A więc pomimo pewnej dozy zdolności oraz charyzmy, duża część sukcesu będzie musiała zależeć od szczęścia - od znalezienia się w odpowiednim miejscu i czasie. Dopóki nie wyrównają się szanse awansu dla kobiet i mężczyzn, dopóty niewiele się w tym względzie zmieni.

Psychologia kobiety - wrażliwe na aprobatę społeczną

Możliwe jest także kolejne wytłumaczenie postrzegania sukcesów wśród kobiet. Ponieważ są one bardziej wrażliwe na aprobatę społeczną, a otoczenie wmawia im, że powinny być skromne, starają się w taki właśnie sposób przedstawiać. Gdzieś w głębi czują, że są zdolne i pracowite, jednak "nie wypada" im tego podkreślać. Niezależnie jednak od tego, czy wewnętrzne przekonania kobiet są zgodne z prawdą, może się ona w efekcie kreować na "przeciętnie zdolną farciarę". A ten, kto przedstawia się w takim świetle, może sam w końcu w to uwierzyć.

Źródło opracowania: G. Kranas, Sukcesy kobiet i mężczyzn: ich uwarunkowania i konsekwencje, Przegląd Psychologiczny, 1995.

Literatura uzupełniająca dla zainteresowanych:
1.Karen Horney, Psychologia kobiety
2.Ellyn Kaschak, Nowa psychologia kobiety
3.Anne Campbell, Psychologia ewolucyjna kobiet

Inne Publikacje:

Psychologia Kobiety
Psychologia Motywacji afiliacja społeczna
Testy Psychologiczne
Feng Shui w sypialni
Numerologia
Rzucanie palenia
Psychologia - prokrastynacja
Psychologia reklamy
Test zmiany
Jak spędzić udane wakacje
Feng shui i porządki
Test zwierzęta
Jak sobie radzić - perfekcjonizm
Zakochanie przez przypadek?
Testy psychologiczne 2
Test Kontrola
Psychologia - atrakcyjność fizyczna
Test Czy wierzysz w pecha
Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach 2
Test Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach odziezowych
Test Perfekcjonizm
Test Indywidualizm