UWAGA TA STRONA UŻYWA COOKIES!
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić
ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
Portal Psychologiczny - Jak spędzić udane wakacje

 

Psychologią zainteresowałam się za sprawą splotu raczej przypadkowych wydarzeń. Tak mnie to jednak wciągnęło, że skończyłam studia na tym kierunku. Od początku najbardziej fascynowała mnie psychologia biznesu i psychologia społeczna, ze względu na bardzo praktyczne możliwości zastosowania ich zasad w codziennym życiu. Po jakimś czasie, pomyślałam, że przyjemnie było by dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tak powstała idea, której realizacją jest niniejszy portal psychologiczny. Portal to ozdobne wejście, brama do pałacu lub katedry. Niech ten portal psychologiczny stanie się wejściem do fascynującego świata dyscypliny jaką jest psychologia. Portal psychologiczny to miejsce, gdzie możesz zapoznać się z wiedzą ściśle naukową czyli mechanizmami postępowania ludzi, potwierdzonymi badaniami. W portalu psychologicznym znajdziesz również artykuły z pogranicza nauki - o zasadach feng shui czy numerologii. Dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych, o tym dowiesz się z publikacji, jakie oferuje Ci portal psychologiczny. Mam nadzieję, że portal psychologiczny stanie się codzienną miłą i pożyteczną lekturą dla wszystkich, którzy interesują się tą dziedziną.
JAK SPĘDZIĆ UDANE WAKACJE?Większość z nas, wyłączywszy oczywiście pracoholików, z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie urlopu. Tęsknimy za słodkim lenistwem trwajacym dwa lub nawet więcej tygodni. Jednak urlop może również oznaczać stres związany ze zmianą trybu zycia.

Jeśli nasza praca jest stresująca na co dzień (a która taka nie jest...), może się zdarzyć, że odchorujemy to w czasie wolnym.
Mobilizując się każdego dnia, gdy tylko nasz osłabiony organizm poczuje, że już
może pozwolić sobie na chwilę słabości - reaguje chorobą.

Udane wakacje – czas przygotowania

Spokojne spędzenie urlopu wymaga odpowiednich przygotowań. I nie chodzi tu wcale o dobry wybór oferty biura podróży. Tuż przed datą nadejścia upragnionej wolności, staramy się dopiąć sprawy zawodowe na ostatni guzik, spodziewając się, że w trakcie naszej nieobecności wszystko runie. Po tak intensywnej pracy w ostatnich dniach, trudno nam „wyhamować” prędkość i odprężyć się całkowicie podczas wakacji.

Życie na pełnych obrotach tuż przed urlopem, powoduje, że dopiero w drugim tygodniu naszego pobytu poza biurem naprawdę zaczynamy wypoczywać. Marnujemy tym sposobem całe 7 dni naszego cennego czasu.
Możemy temu zapobiec poprzez zwolnienie nieco tempa w ostatnich dniach pracy.
Warto również uwierzyć, że mimo naszej absencji koledzy i koleżanki, którzy nas
zastępują, poradzą sobie z obowiązkami doskonale.

Kolejną wskazówką na dobre spędzenie urlopu jest nie rozpoczynanie niczego nowego w pracy tydzień przed wyjazdem. Zamiast tego, skupmy się na dokończeniu tego, co już rozpoczęte.

Udane wakacje – kontakt z firmą

Dbanie o dobry wypoczynek nie kończy się jednak wraz z naszym wyjazdem. Wielu z nas nie może się oprzeć pokusie zabrania pracy ze sobą, niekoniecznie dosłownie – w postaci pliku dokumentów do przejrzenia, ale również w postaci komórki służbowej czy laptopa. Choć pozornie wydaje się to godne potępienia jako pierwsze objawy pracoholizmu, czasami takie postępowanie może mieć swoje dobre strony.

Zdobycze najnowszej techniki powodują, że możemy być w kontakcie z pracą niezależnie od odległości. Bycie dostępnym 24 godziny na dobę skutecznie utrudnia nam relaks podczas wolnego czasu, poniewaz tak naprawdę go wówczas nie mamy. Im dalej wyjedziemy od naszego miejsca zamieszkania, tym bardziej (choćby symbolicznie) oddalimy się od biura i stresów z nim związanych.
Również długi okres urlopu zwiększa szansę nie myślenia o pracy.

Udane wakacje – kontakt z firmą

Są jednak stanowiska, w przypadku których całkowite oderwanie się od rzeczywistości nie jest wskazane, bowiem skutkuje zwiększoną porcją stresu po powrocie. Nic wszak tak nie stresuje i nie powoduje chaosu jak tysiące maili nie otwieranych od miesiąca. Dlatego warto w takich przypadkach utrzymywać kontakt z firmą. Ale tylko pod warunkiem stosowania się z żelazną dyscypliną do następujących reguł:

skrzynkę mailową sprawdzaj np. raz w tygodniu,
raczej w celu porządkowania jej usuwając „śmieci”, a nie odpowiadania na
przysłane wiadomości – bo to ostatnie może tylko poruszyć lawinę wydarzeń,
którą będziesz musiał pilotować;

wyłącz komórkę, pozwalaj sobie jedynie na odbieranie smsów lub odsłuchiwanie poczty głosowej w wybranej porze dnia;

interweniuj tylko w przypadkach skrajnych trudności.

Udane wakacje – zmiana trybu życia

Najlepszy sposób na wypoczynek to zmiana stylu
życia o 180 stopni, czyli:

jeśli masz w pracy ciągły kontakt z ludźmi –
ogranicz go maksymalnie podczas urlopu;

masz pracę siedzącą – spróbuj spędzić urlop
aktywnie;

twój kalendarz jest zawsze pełen spotkań i terminów – nie planuj urlopu, wypełniając go kolejnymi wycieczkami, spędzaj czas spontanicznie.

Ale tak naprawdę jedyny nakaz, jakiego
bezwzględnie powinieneś przestrzegać to:

rób to, co sprawia ci przyjemność.

Udane wakacje – powrót do pracy

Po udanym spędzeniu wakacji czeka nas powrót do
pracy, który często wywołuje stres i uczucie lęku. Z pewnością nie pomożemy
sobie go przełamać, snując ponure wizje wstawania przez kolejne 11 długich
miesięcy o godzinie 6.00. Co więc zrobić, aby to przejście przebiegło jak
najbardziej bezboleśnie?

Podstawową trudnością po powrocie do uregulowanego dnia powszedniego jest zmieniony rytm doby. Aby uniknąć tych negatywnych skutków urlopu, należy się starać zmienić rozkład dnia pod koniec wakacji, tak aby przystawał bardziej do naszego zwykłego trybu życia. W innym przypadku, nasz organizm przyswoi sobie nowe porządki dopiero w okolicach czwartku pierwszego tygodnia pracy.

Pamiętaj o tych wszystkich wskazówkach a z pewnością powrócisz z urlopu wypoczęty, zadowolony i pełen energii.

Inne Publikacje:

Psychologia Kobiety
Psychologia Motywacji afiliacja społeczna
Testy Psychologiczne
Feng Shui w sypialni
Numerologia
Rzucanie palenia
Psychologia - prokrastynacja
Psychologia reklamy
Test zmiany
Jak spędzić udane wakacje
Feng shui i porządki
Test zwierzęta
Jak sobie radzić - perfekcjonizm
Zakochanie przez przypadek?
Testy psychologiczne 2
Test Kontrola
Psychologia - atrakcyjność fizyczna
Test Czy wierzysz w pecha
Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach 2
Test Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach odziezowych
Test Perfekcjonizm
Test Indywidualizm