UWAGA TA STRONA UŻYWA COOKIES!
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić
ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
Portal Psychologiczny - Zakochanie przez przypadek?

 

Psychologią zainteresowałam się za sprawą splotu raczej przypadkowych wydarzeń. Tak mnie to jednak wciągnęło, że skończyłam studia na tym kierunku. Od początku najbardziej fascynowała mnie psychologia biznesu i psychologia społeczna, ze względu na bardzo praktyczne możliwości zastosowania ich zasad w codziennym życiu. Po jakimś czasie, pomyślałam, że przyjemnie było by dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tak powstała idea, której realizacją jest niniejszy portal psychologiczny. Portal to ozdobne wejście, brama do pałacu lub katedry. Niech ten portal psychologiczny stanie się wejściem do fascynującego świata dyscypliny jaką jest psychologia. Portal psychologiczny to miejsce, gdzie możesz zapoznać się z wiedzą ściśle naukową czyli mechanizmami postępowania ludzi, potwierdzonymi badaniami. W portalu psychologicznym znajdziesz również artykuły z pogranicza nauki - o zasadach feng shui czy numerologii. Dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych, o tym dowiesz się z publikacji, jakie oferuje Ci portal psychologiczny. Mam nadzieję, że portal psychologiczny stanie się codzienną miłą i pożyteczną lekturą dla wszystkich, którzy interesują się tą dziedziną.
Zakochany przez przypadek?Zakochanie to stan uniesienia i ekstazy. Motyle w brzuchu, ogólna dekoncentracja i inne podobne objawy, utwierdzają nas w pewności, że dana osoba jest tym/tą właściwym/ą, z którym/ą wiąże nas wyjątkowa więź. Ale jak właściwie powstaje uczucie zakochania? Czy uderza nas nie wiadomo skąd niczym grom z jasnego nieba? Czy może racjonalna ocena wyglądu i charakteru świadczy o atrakcyjności partnera? Czy decyzja o wyborze ukochanego/nej jest podejmowana w sposób świadomy? Czy może być dziełem zbiegu okoliczności i przypadku?

Choć trudno nam w to uwierzyć, odpowiedź na ostatnie pytanie jest twierdząca. Dowiedli tego już 35 lat temu dwaj amerykańscy psychologowie Donald Dutton i Art Aron. W przeprowadzonym przez siebie eksperymencie, wykazali zależność, która stała się podstawą tzw. dwuczynnikowej teorii emocji. Ich badania potwierdziły tezę mówiącą o tym, że to czy dana osoba stanie się dla nas atrakcyjna, czy poczujemy do niej "miętę", zależy głównie od wystąpienia pobudzenia emocjonalnego przed aktem "zakochania". Czasem to pobudzenie może być podyktowane atrakcyjnością osobnika płci przeciwnej, jednak zdarza się i tak, że pobudzenie jest spowodowane czynnikiem niezależnym od osoby potencjalnego partnera, np. ryzykowną sytuacją.


Eksperyment, który to wykazał polegał na tym, że badanym mężczyznom polecono przejście przez most. Zostali podzieleni na dwie grupy: jedna grupa przechodziła po stabilnym, bezpiecznym moście, druga grupa przechodziła przez most linowy, chybotliwy i zdecydowanie mniej bezpieczny. Na końcu obu mostów stała podstawiona przez eksperymentatorów (ta sama) dziewczyna, która z podziwem w oczach wręczała mężczyznom kwestionariusze do wypełnienia oraz swój numer telefonu na wypadek gdyby chcieli się dowiedzieć czegoś więcej na temat wyników badania. Odsetek mężczyzn, którzy zadzwonili do dziewczyny był znacząco wyższy w grupie "ryzykantów".

Okazało się również, że mężczyźni przechodzący przez most linowy, ocenili dziewczynę jako dużo bardziej atrakcyjną niż mężczyźni pokonujący bezpieczniejszy most.

Przechodzenie przez most linowy wiązało się z wystąpieniem pobudzenia emocjonalnego, który skojarzony z urodą asystentki skutkował chęcią nawiązania z nią kontaktu.

Przechodzący przez stabilny most nie odczuli tak dużego pobudzenia, co obniżyło zainteresowanie dziewczyną i ocenę jej urody.
Tak więc okazuje się, że częściej niż nam się to wydaje, wybór obiektu miłości to wynik absolutnego zbiegu okoliczności :)

Inne Publikacje:

Psychologia Kobiety
Psychologia Motywacji afiliacja społeczna
Testy Psychologiczne
Feng Shui w sypialni
Numerologia
Rzucanie palenia
Psychologia - prokrastynacja
Psychologia reklamy
Test zmiany
Jak spędzić udane wakacje
Feng shui i porządki
Test zwierzęta
Jak sobie radzić - perfekcjonizm
Zakochanie przez przypadek?
Testy psychologiczne 2
Test Kontrola
Psychologia - atrakcyjność fizyczna
Test Czy wierzysz w pecha
Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach 2
Test Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach odziezowych
Test Perfekcjonizm
Test Indywidualizm