UWAGA TA STRONA UŻYWA COOKIES!
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić
ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
Portal Psychologiczny - Testy psychologiczne 2

 

Psychologią zainteresowałam się za sprawą splotu raczej przypadkowych wydarzeń. Tak mnie to jednak wciągnęło, że skończyłam studia na tym kierunku. Od początku najbardziej fascynowała mnie psychologia biznesu i psychologia społeczna, ze względu na bardzo praktyczne możliwości zastosowania ich zasad w codziennym życiu. Po jakimś czasie, pomyślałam, że przyjemnie było by dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tak powstała idea, której realizacją jest niniejszy portal psychologiczny. Portal to ozdobne wejście, brama do pałacu lub katedry. Niech ten portal psychologiczny stanie się wejściem do fascynującego świata dyscypliny jaką jest psychologia. Portal psychologiczny to miejsce, gdzie możesz zapoznać się z wiedzą ściśle naukową czyli mechanizmami postępowania ludzi, potwierdzonymi badaniami. W portalu psychologicznym znajdziesz również artykuły z pogranicza nauki - o zasadach feng shui czy numerologii. Dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych, o tym dowiesz się z publikacji, jakie oferuje Ci portal psychologiczny. Mam nadzieję, że portal psychologiczny stanie się codzienną miłą i pożyteczną lekturą dla wszystkich, którzy interesują się tą dziedziną.
Testy psychologiczne 2Testy psychologiczne – jednych ciekawią, innych drażnią. Niektórzy z chęcią sprawdzają czego nowego mogą się na ich podstawie dowiedzieć o sobie, niektórzy denerwują się, że wyniki “jakiejś ankiety” miałyby podsumować ich złożony charakter.
Zastosowanie testów psychologicznych jest coraz szersze a obszarów badań przybywa. Codziennie powstają nowe metody poznania i opisania ludzkiej psychiki, choć i klasyczne, sprawdzone testy nadal cieszą się popularnością.
Zmieniają się czasy, w których żyjemy, zmienia się świat a co za tym idzie modyfikowane są zarówno obszary jak i metody badań psychologicznych. Kto 50 lat temu wpadłby na pomysł stworzenia testu do rozpoznawania uzależnienia od internetu czy gier komputerowych?

Najczęstszą formą testów są kwestionariusze z pytaniami, na które odpowiada się wybierając spośród podanych możliwości, lub zaznaczając punkt na określonej skali. Są to tak zwane testy papier-ołówek. Ilość pytań w takim kwestionariuszu jest zależna od poziomu złożoności badanego zjawiska, może zawierać od 20 do aż 400 i więcej pytań. Stosowanie takich testów jest wygodne i proste zarówno dla badanego jak i osoby przeprowadzającej a potem interpretującej wyniki testu. Kwestionariusze umożliwiają zebranie wyników od wielu osób równocześnie (w trakcie badania grupowego). Mimo niewątpliwych zalet, mają też swoje wady. Odpowiadanie na setki pytań może osłabić koncentrację badanego, wywołać niechęć, nie nadają się także dla osób niedowidzących, czy nieumiejących czytać, np. nie są odpowiednie do badania dzieci.
Dla najmłodszych, choć nie tylko dla nich, stworzono testy niewerbalne (posługujące się obrazami i zadaniami do wykonania). Wybierając konkretny, pasujący do pozostałych obrazek, dziecko odpowiada na zadania testu rozwoju intelektualnego. Zaletą testów niewerbalnych jest także mniejsza podatność na ograniczenia kulturowe czy wynikające ze znajomości języka.

Największą ciekawość, ale i obawy wzbudzają testy inteligencji. Dwie najczęściej wykorzystywane w Polsce metody wyliczania IQ dla dorosłych to testy: Skala Inteligencji Wechslera i Test Matryc Ravena.
Nazwane od nazwisk ich twórców,różnią się od siebie. Test Ravena to książeczka z kilkudziesięcioma wzorami do uzupełnienia. Badany, wnioskując logiczną zależność między podanymi obrazami, ma za zadanie wybrać z przedstawionych kształtów kolejny element pasujący logicznie do całości. Test Ravena można przeprowadzić na czas lub bez ograniczeń czasowych.
Test Wechslera również posługuje się obrazami, ale rodzaj zadań jest zróżnicowany. Polecenia testu to m. in. odnajdywanie braków w obrazach, układanie z nich logicznej historyjki, układanie jak z puzzli, pewnej figury. Skala Wechslera sprawdza również umiejętności werbalne: rozumienie pojęć, reguł społecznych, itp.

O ile w testach typu papier-ołówek, psycholog prowadzący badanie ma ograniczone zadanie – przekazuje kwestionariusz, przedstawia instrukcję i odbiera test do interpretacji. W innych testach towarzyszy osobie badanej w przebiegu badania.

Bardzo interesującą metodą psychologiczną są testy projekcyjne. Nie ma w nich określonych z góry rozwiązań, czy ograniczonych ilości odpowiedzi. Właściwie kluczową rolę odgrywa tu inwencja własna badanego.
Tego rodzaju metodą jest np. Test Plam Atramentowych Rorschacha. Pozwala on na opisanie osobowości w takich obszarach jak: sposób wyrażania emocji, impulsywność, wgląd w siebie, przystosowanie społeczne, kreatywność, umiejętność radzenia sobie z konfliktami wewnętrznymi, z otoczeniem i wiele więcej.
Innymi powszechnie stosowanymi testami projekcyjnymi są: Test Drzewa, Test Apercepcji Tematycznej Murraya, Test Zdań Niedokończonych Rottera.
Interpretacja takich testów odbywa się na podstawie kategorii możliwych wypowiedzi. Kategorie te powstały dzięki pomiarom dokonanym na specjalnie dobranej do tego celu, reprezentatywnej grupie osób – z tak zwanej próby.

Cały proces tworzenia testów psychologicznych to trudna sztuka, wymagająca wielu przygotowań, analiz, obliczeń i pomiarów a czasem również stworzenia teorii, na której test się opiera.
Także interpretacja wyników nie jest sprawą łatwą i wymaga doskonalenia.
“Testy” zamieszczane w gazetach, magazynach, sieci, także na niniejszym portalu, nie są testami psychologicznymi w ścisłym tego słowa znaczeniu. Dlatego też określa się je raczej mianem psychozabaw, psychotestów, quizów, itp.

Inne Publikacje:

Psychologia Kobiety
Psychologia Motywacji afiliacja społeczna
Testy Psychologiczne
Feng Shui w sypialni
Numerologia
Rzucanie palenia
Psychologia - prokrastynacja
Psychologia reklamy
Test zmiany
Jak spędzić udane wakacje
Feng shui i porządki
Test zwierzęta
Jak sobie radzić - perfekcjonizm
Zakochanie przez przypadek?
Testy psychologiczne 2
Test Kontrola
Psychologia - atrakcyjność fizyczna
Test Czy wierzysz w pecha
Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach 2
Test Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach odziezowych
Test Perfekcjonizm
Test Indywidualizm