UWAGA TA STRONA UŻYWA COOKIES!
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić
ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
Portal Psychologiczny - Psychologia Motywacji afiliacja społeczna

 

Psychologią zainteresowałam się za sprawą splotu raczej przypadkowych wydarzeń. Tak mnie to jednak wciągnęło, że skończyłam studia na tym kierunku. Od początku najbardziej fascynowała mnie psychologia biznesu i psychologia społeczna, ze względu na bardzo praktyczne możliwości zastosowania ich zasad w codziennym życiu. Po jakimś czasie, pomyślałam, że przyjemnie było by dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tak powstała idea, której realizacją jest niniejszy portal psychologiczny. Portal to ozdobne wejście, brama do pałacu lub katedry. Niech ten portal psychologiczny stanie się wejściem do fascynującego świata dyscypliny jaką jest psychologia. Portal psychologiczny to miejsce, gdzie możesz zapoznać się z wiedzą ściśle naukową czyli mechanizmami postępowania ludzi, potwierdzonymi badaniami. W portalu psychologicznym znajdziesz również artykuły z pogranicza nauki - o zasadach feng shui czy numerologii. Dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych, o tym dowiesz się z publikacji, jakie oferuje Ci portal psychologiczny. Mam nadzieję, że portal psychologiczny stanie się codzienną miłą i pożyteczną lekturą dla wszystkich, którzy interesują się tą dziedziną.
PSYCHOLOGIA MOTYWACJIWstęp do pojęcia

Motywacja to proces, który wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje określone zachowania ludzi w celu osiągnięcia określonych celów. Jak na motywację ludzką wpływa obecność innych osób?

Psychologia motywacji - przykład z życia

Przypomnij sobie sytuację przed sprawdzianem lub przed wejściem na egzamin. Jaki obraz rysuje ci się przed oczami? W trakcie sesji egzaminacyjnej na większości uczelni wygląda to tak: drzwi sali egzaminacyjnej są oblężone, nie ma gdzie wsadzić nawet szpilki. Wejście do "sali tortur" otoczone jest tłumkiem nerwowo przytupujących, powtarzających materiał studentów. A co się dzieje, gdy pierwsi odważni wychodzą z egzaminu? Są molestowani przez dopytujących o szczegóły kolegów. Jak było? W jakim jest humorze? Jakie miałeś pytania? I tak dalej, i tak dalej.

Psychologia motywacji - eksperyment Schachtera

Fakt, że ludzie w sytuacji zagrożenia mają tendencję do "grupowania się", potwierdzają również badania naukowe. W klasycznym już eksperymencie Schachtera, badanych poinformowano, że za chwilę będą brali udział w doświadczeniu, w trakcie którego mogą być poddawani bolesnym wstrząsom elektrycznym. Większość osób, które uwierzyły w autentyczność tej zapowiedzi, wolała oczekiwać na badanie w towarzystwie innych ludzi niż samemu. Dlaczego?

Psychologia motywacji - korzyści z towarzystwa innych

Co daje nam kontakt z innymi w sytuacjach zagrażających? Daje nam dwie znaczące korzyści, po pierwsze, przebywając wśród innych osób, które dzielą z nami los, możemy się przekonać, że nasz lęk jest czymś naturalnym - inni też się boją. Jeśli bylibyśmy sami, moglibyśmy sobie pomyśleć, że jesteśmy tchórzliwi, a to mogłoby zagrozić poczuciu naszej wartości. Drugą korzyścią jest możliwość pozyskania i wymiany informacji o ważnym wydarzeniu. Bycie z innymi zapewnia nam również wsparcie.

Psychologia motywacji - facylitacja społeczna

W jakich jeszcze sytuacjach obecność innych osób nam pomaga? Już na początku XIX wieku, zaobserwowano ciekawą zależność podczas treningów kolarskich. Okazało się, że rekordy padały częściej, wówczas gdy zawodnicy ścigali się na równoległych torach, niż gdy ścigali się bez towarzystwa. Proces, dzięki któremu obecność innych wywiera intensyfikację zachowań jednostki, nazywany jest w psychologii facylitacją społeczną. Odkrycie tego ciekawego zjawiska zainspirowało naukowców do rozpoczęcia badań nad autoprezentacją.

Psychologia motywacji - łatwe i trudne zadania

Jeden z badaczy, Robert Zajonc, twierdzi, że obecność innych w trakcie wykonywania zadań, wywołuje napięcie emocjonalne, jest źródłem pobudzenia. W sytuacji pobudzenia, wzrasta tendencja do zwyczajowego reagowania jednostki. Okazuje się, że owa tendencja wpływa inaczej na realizację łatwych zadań a inaczej na wykonywanie trudnych poleceń. Gdy wykonujemy łatwe zadania, obecność innych nam służy, wykonujemy je szybciej i sprawniej. Zupełnie przeciwnie wpływa publiczność przy wykonywaniu zadań trudnych - podniesiony poziom pobudzenia, powoduje w takiej sytuacji problemy z koncentracją uwagi, ponieważ optimum pobudzenia zostaje już przekroczone.

Psychologia motywacji - wspomaganie uczenia się

Analizując poziom wykonywania zadań i wpływ osób postronnych, zaobserwowano jeszcze jeden ciekawy aspekt. Każdy człowiek ma jakąś swoją indywidualną czynność, "wspomagającą uczenie". Niektórzy mruczą pod nosem, inni drapią się po głowie lub pocierają nos. W towarzystwie rezygnujemy ze "wspomagaczy", ponieważ uważamy te zachowania za niestosowne. Gdy zadanie, jakie wykonujemy należy do łatwych, eliminując mruczenie, eliminujemy rutynę i skupiamy się bardziej na zadaniu. Gdy mamy do czynienia z trudnym wyzwaniem, wspomagacze byłyby bardzo pomocne w koncentracji, eliminując je, nie ułatwiamy sobie zadania.

Psychologia motywacji - konformizm w twórczym myśleniu

Obecność innych osób wpływa również na jakość twórczego myślenia. Jak okazało się podczas badań, zespołowe generowanie skojarzeń przynosi więcej pomysłów, ale są one mniej oryginalne niż te wymyślane w samotności. Wyjaśnieniem tego zjawiska jest konformizm. Ludzie cenzurują swoje pomysły przed ich wypowiedzeniem, gdyż obawiają się ośmieszenia, martwią się, że inni uznają ich za dziwaków.

Lektura uzupełniająca dla zainteresowanych:
1.Robert E. Franken, Psychologia motywacji
2.Martin V. Covington, Karen Manheim Teel, Motywacja do nauki.

Inne Publikacje:

Psychologia Kobiety
Psychologia Motywacji afiliacja społeczna
Testy Psychologiczne
Feng Shui w sypialni
Numerologia
Rzucanie palenia
Psychologia - prokrastynacja
Psychologia reklamy
Test zmiany
Jak spędzić udane wakacje
Feng shui i porządki
Test zwierzęta
Jak sobie radzić - perfekcjonizm
Zakochanie przez przypadek?
Testy psychologiczne 2
Test Kontrola
Psychologia - atrakcyjność fizyczna
Test Czy wierzysz w pecha
Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach 2
Test Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach odziezowych
Test Perfekcjonizm
Test Indywidualizm