UWAGA TA STRONA UŻYWA COOKIES!
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić
ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
Portal Psychologiczny - Psychologia - atrakcyjność fizyczna

 

Psychologią zainteresowałam się za sprawą splotu raczej przypadkowych wydarzeń. Tak mnie to jednak wciągnęło, że skończyłam studia na tym kierunku. Od początku najbardziej fascynowała mnie psychologia biznesu i psychologia społeczna, ze względu na bardzo praktyczne możliwości zastosowania ich zasad w codziennym życiu. Po jakimś czasie, pomyślałam, że przyjemnie było by dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tak powstała idea, której realizacją jest niniejszy portal psychologiczny. Portal to ozdobne wejście, brama do pałacu lub katedry. Niech ten portal psychologiczny stanie się wejściem do fascynującego świata dyscypliny jaką jest psychologia. Portal psychologiczny to miejsce, gdzie możesz zapoznać się z wiedzą ściśle naukową czyli mechanizmami postępowania ludzi, potwierdzonymi badaniami. W portalu psychologicznym znajdziesz również artykuły z pogranicza nauki - o zasadach feng shui czy numerologii. Dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych, o tym dowiesz się z publikacji, jakie oferuje Ci portal psychologiczny. Mam nadzieję, że portal psychologiczny stanie się codzienną miłą i pożyteczną lekturą dla wszystkich, którzy interesują się tą dziedziną.
ATRAKCYJNOŚĆ FIZYCZNAPrzystojny mężczyzna, piękna kobieta, co kryje się pod tymi wyrażeniami? Ilu ludzi spytamy, tyle będzie różnych zdań na ten temat, jednym podobają się brunetki, innym rude, jednym „misie”, innym znów smukli panowie. Jednak spośród tych wszystkich opisów ideałów piękna można wyznaczyć pewne cechy wspólne, które decydują o tym czy dana osoba będzie określona jako urodziwa czy przeciętna. Wzorce urody, choć wydają się być kształtowane przez środki masowego przekazu bombardujące nas artykułami/programami/audycjami o pięknych, dla pięknych i dla tych, którzy bardzo chcieliby być piękni, sięgają znacznie głębiej niż to sobie uzmysławiamy.

Można zaryzykować stwierdzenie, że choć kultura i środowisko w jakim dorastamy ma spory wpływ na nasze postrzeganie ludzi, to z umiejętnością rozróżniania pięknych od mniej atrakcyjnych przychodzimy na świat. Odpowiada za nią ogólnie rzecz biorąc zapisana w naszych genach tendencja do przedłużania gatunku. W toku ewolucji nauczyliśmy się jakie cechy wyglądu są przesłankami płodności i zdrowia i takie właśnie cechy wyglądu automatycznie uznajemy za atrakcyjne i pożądane u potencjalnego partnera. Co zatem konkretnie podpowiada nam nasza mądrość biologiczna? Otóż dobrze by było, żebyśmy znaleźli partnerkę/partnera, którzy wyglądają zdrowo. Co o tym decyduje? Brak widocznych skaz, zniekształceń, optymalnie bez znacznych odchyleń od normy w zakresie wzrostu (ani bardzo niski ani bardzo wysoki), wagi (ani za gruby ani za chudy) czy ogólnego wyglądu – jako atrakcyjne uznajemy proporcjonalne, regularne rysy. Taki wygląd partnera daje nam pierwsze punkty w wyścigu o przetrwanie genów, bo potencjalnie spłodzimy z nim/nią zdrowe dzieci. Kolejne cechy, które przykują naszą uwagę to cechy związane z dyformizmem płciowym czyli mówiąc prościej atrybuty męskiego mężczyzny i kobiecej kobiety.

Sprawdzimy więc czy mężczyzna jest wyższy, w jakim stopniu jego sylwetka przypomina literę Y czyli ma biodra węższe od klatki piersiowej, czy jego poziom testosteronu jest na tyle wysoki, że mężczyzna ma zarost i mówi niskim głosem. Patrząc na kobietę, ocenimy jej figurę pod względem proporcji biodra-talia, która optymalnie powinna zmieścić się w magicznym współczynniku 0,7, czyli tyle ma się równać idealny stosunek obwodu szerszych bioder do węższego obwodu talii. Kobieta, którą powszechnie uznamy za atrakcyjną fizycznie, będzie drobniejszej budowy niż mężczyzna, będzie miała wyraźnie zarysowane piersi i delikatniejsze, krąglejsze rysy twarzy, wyraźne oczy.

Takie są fakty. Wszyscy zwracamy na to uwagę patrząc i automatycznie oceniając atrakcyjność ludzi. Nie każdy z nas wybierze za partnera Adonisa czy Wenus, bo zależeć to będzie od tego na co nas stać, czyli gdzie na kontinuum piękności znajdujemy się sami. Natomiast zwykle wybierzemy optymalną wersję najładniejszą, na jaką możemy sobie pozwolić :). to czy w takim związku wytrwamy jest już kwestią innego zagadnienia – dopasowania charakterów i tak dalej. Jednak biologia jest bezlitosna instynkt wskaże atrakcyjność fizyczną jako pierwszy czynnik decydujący o zwróceniu uwagi na potencjalną parę dla nas. Wszak natura wyposażyła ludzi w czujki do wyboru takiego człowieka, z którym spłodzimy potomstwo zdolne przetrwać a nie czlowieka, z którym życie upłynie nam w zgodzie i harmonii przez wiele, wiele lat w dobrym związku. Ta druga strona medalu czyli po jakich cechach wybieramy odpowiedniego partnera „do życia”, to temat na inny artykuł. Pierwsze wrażenie nie musi trwać wiecznie i wiele tych atrakcyjnych fizycznie osób, które bazują wyłącznie na swojej naturalnej przewadze rozczarowuje przy bliższym poznaniu.

Jednak to co nazywam „naturalną przewagą” ludzi atrakcyjnych fizycznie jest faktem potwierdzonym badaniami i nieraz mocno wpływa na nasze działanie. Weźmy przykład ciekawego eksperymentu przeprowadzonego przez MSNBC, amerykańską stację telewizyjną. Poproszono dwoje pracowników stacji, kobietę i mężczyznę oraz zawodową modelkę i modela o obserwację zachowań ludzi towarzyszących im w różnych sytuacjach. Eksperyment utwalono za pomocą ukrytych kamer, które posiadali wszyscy czterej bohaterowie badania. Pierwsza scenka do odegrania była następująca: dana osoba idzie ulicą i nagle z teczki wysypują się jej dokumenty, jest ich naprawdę dużo, zaczyna je zbierać i... następuje reakcja przechodniów. Bardzo szybka i pomocna w przypadku modela i modelki. Natomiast w przypadku dwóch pozostałych osób przechodnie zademonstrowali raczej brak reakcji, szli obok jakby nic nie zauważyli. Z podobnym, przyjaznym traktowaniem spotkała się zarówno piękna modelka jak i przystojny model w sytuacji gdy „zgubili się w mieście” i z mapą w dłoni próbowali odnaleźć drogę. Wiele osób już po chwili ich zagadywało, oferując swoją pomoc i dokładnie tłumacząc jej/jemu jak dotrzeć w dane miejsce. Przeciętnie wyglądający pracownicy NBC nie mieli tyle szczęścia. Już te dwie scenki eksperymentu dowiodły, że ładni ludzie dostają od innych więcej (w tym przypadku pomocy) na podstawie jedynie swojego wyglądu. Co ciekawsze, oferowanej chętnie pomocy nie można tłumaczyć jedynie seksapilem, ponieważ pomocnie reagowali przechodnie obu płci.

Piękni ludzie są faworyzowani od urodzenia - urodziwe noworodki (mające regularne rysy twarzy) już na porodówce otrzymują więcej uwagi ze strony personelu w formie częstszego kontaktu wzrokowego, mówienia do nich i dotyku. W szkole ładne dzieci też są traktowane z większą sympatią nauczycieli niż ich mniej atrakcyjni koledzy.

Uroda gwarantuje także większe szanse dostania pracy, awansu, wyższe zarobki dla pięknych (wytłumaczalne częściowo tym, że firma więcej na nich zarobi, szczególnie jeśli piękny pracownik jest handlowcem).

Zalet bycia atrakcyjnym fizycznie jest wiele, a sądzenie po wyglądzie w przypadku pierwszego wrażenia jest niemal automatyczne – dowiedzono, że nawet małe dzieci częściej i z większym upodobaniem śledzą wzrokiem ładne twarze. Mając świadomość tej pułapki możemy jej choć częściowo uniknąć. Jednocześnie nie dziwi, patrząc z tej perspektywy, pęd do bycia przystojnym. Byle nie za wszelką cenę i nie kosztem innych sfer życia...

PS. Nawet członkom ław przysięgłych zdarza się pobłądzić i łagodniej potraktować oskarżonych obdarzonych naturalnym wdziękiem. Chyba, że sprawa dotyczy posłużenia się urodą przy przestępstwie – wówczas atrakcyjność nie pomaga a nawet może zwiększyć karę.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dymorfizm_p%C5%82ciowy

http://webspace.ship.edu/cgboer/socpsy.html

http://www.msnbc.msn.com/id/3917414/ns/dateline_nbc/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Atrakcyjno%C5%9B%C4%87_fizyczna

http://www.economist.com/node/10311266?story_id=10311266

Inne Publikacje:

Psychologia Kobiety
Psychologia Motywacji afiliacja społeczna
Testy Psychologiczne
Feng Shui w sypialni
Numerologia
Rzucanie palenia
Psychologia - prokrastynacja
Psychologia reklamy
Test zmiany
Jak spędzić udane wakacje
Feng shui i porządki
Test zwierzęta
Jak sobie radzić - perfekcjonizm
Zakochanie przez przypadek?
Testy psychologiczne 2
Test Kontrola
Psychologia - atrakcyjność fizyczna
Test Czy wierzysz w pecha
Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach 2
Test Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach odziezowych
Test Perfekcjonizm
Test Indywidualizm