UWAGA TA STRONA UŻYWA COOKIES!
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić
ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
Portal Psychologiczny - Testy Psychologiczne

 

Psychologią zainteresowałam się za sprawą splotu raczej przypadkowych wydarzeń. Tak mnie to jednak wciągnęło, że skończyłam studia na tym kierunku. Od początku najbardziej fascynowała mnie psychologia biznesu i psychologia społeczna, ze względu na bardzo praktyczne możliwości zastosowania ich zasad w codziennym życiu. Po jakimś czasie, pomyślałam, że przyjemnie było by dzielić się swoją wiedzą z innymi. Tak powstała idea, której realizacją jest niniejszy portal psychologiczny. Portal to ozdobne wejście, brama do pałacu lub katedry. Niech ten portal psychologiczny stanie się wejściem do fascynującego świata dyscypliny jaką jest psychologia. Portal psychologiczny to miejsce, gdzie możesz zapoznać się z wiedzą ściśle naukową czyli mechanizmami postępowania ludzi, potwierdzonymi badaniami. W portalu psychologicznym znajdziesz również artykuły z pogranicza nauki - o zasadach feng shui czy numerologii. Dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, jak sobie radzić w różnych sytuacjach życiowych, o tym dowiesz się z publikacji, jakie oferuje Ci portal psychologiczny. Mam nadzieję, że portal psychologiczny stanie się codzienną miłą i pożyteczną lekturą dla wszystkich, którzy interesują się tą dziedziną.
TESTY PSYCHOLOGICZNETesty psychologiczne są używane zarówno do celów diagnostycznych w np. terapii jak i coraz częściej są stosowane przez pracodawców w celu selekcji pracowników. Najczęściej pracodawcy posługują się testami umiejętności społecznych, testami inteligencji w tym inteligencji emocjonalnej, radzenia sobie ze stresem, temperamentu czy osobowości. Testy psychologiczne ujawnią czy jesteś odporny na stres lub którą ze strategii radzenia sobie ze stresem stosujesz najczęściej.
Dlaczego kandydaci na pracowników są poddawani testom? Ponieważ, ci którzy ich zatrudniają chcą oprócz poznania doświadczeń zawodowych przyszłego pracownika spisanych w CV dowiedzieć się również jakim jest człowiekiem - jak będzie współpracował z innymi, jak będzie organizował sobie pracę czy ma predyspozycje do wykonywania zadań wymaganych na danym stanowisku, jakie są jego zdolności i cechy charakteru.

Testy psychologiczne przeprowadzane w sytuacji zawodowej wielokrotnie wzbudzają u ludzi niepokój, poczucie braku kontroli nad ich wynikiem. Nie należy się jednak ich obawiać, ponieważ zwykle testy psychologiczne stanowią jedynie dodatkowy element rekrutacji - wiadomo, że zazwyczaj szuka się osób z doświadczeniem w danej branży a nie konkretnej osobowości. Dopiero gdy na rozmowę zgłosi się kilka osób mających takie same kwalifikacje zawodowe, o przyjęciu danego kandydata przeważą testy psychologiczne. Wykonanie testu pociąga za sobą także korzyści dla samego rekrutowanego - pomaga dopasować danego człowieka z jego wrodzonymi skłonnościami do wymagań stanowiska, oferty pracy. Czy jako osoba słabo radząca sobie z asertywnością, chciałbyś zostać przyjęty na stanowisko wymagające nieustannego odmawiania, lub odpierania zarzutów, jak dzieje się często np. w działach reklamacji czy telemarketingu?

Idąc dalej tym tropem, warto zainteresować się jak testy psychologiczne mogą być wykorzystane dla własnej potrzeby poznania siebie. Dla osób zastanawiających się nad wyborem szkoły czy drogi zawodowej polecam testy zainteresowań. Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o swoich mocnych i słabszych stronach osobowości - np. testy radzenia sobie ze stresem, twórczego myślenia, poczucia kontroli, kompetencji społecznych.

Testy osobowości określają jakim "typem" człowieka jesteśmy - czy jesteśmy zorientowani na zewnątrz (czyli bardziej koncentrujemy się na rzeczach, które dzieją się dookoła), czy na wewnątrz (bardziej jesteśmy zainteresowani tym, co dzieje się w naszym wnętrzu). Czy jesteśmy neurotyczni czy stabilni emocjonalnie. Czy mamy skłonności do zamykania się w sobie gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej, czy raczej poszukamy wsparcia wśród przyjaciół.
Testy osobowości dzielimy na testy kwestionariuszowe - czyli takie, w których odpowiadamy na pytania zakreślając konkretną odpowiedź oraz testy projekcyjne. Do tych ostatnich zalicza się na przykład test plam barwnych Rorschacha. Polega on na wypowiadaniu skojarzeń związanych z planszami, na których wydrukowane są różne symetryczne kształty podobne do tych, które powstają po złożeniu kartki z niezaschniętymi plamami atramentu.

Testy inteligencji pozwalają na zmierzenie ilorazu inteligencji czyli IQ.
Trzeba pamiętać, że testy psychologiczne zarówno w sytuacji przyjmowania do pracy jak i wykonywania ich dla własnego użytku, muszą być opiniowane przez osoby z wykształceniem psychologicznym (legitymujące się dyplomem magistra psychologii po ukończeniu 5 letnich studiów uniwersyteckich). To oznacza, że aby uzyskać pełnowartościową opinię o sobie, należy udać się do pracowni badań psychologicznych, poradni lub gabinetu terapeuty. Tylko w takim przypadku bowiem zostaniemy przebadani rzetelnymi testami, a nie psychozabawami, które ukazują się w gazetach.

Inne Publikacje:

Psychologia Kobiety
Psychologia Motywacji afiliacja społeczna
Testy Psychologiczne
Feng Shui w sypialni
Numerologia
Rzucanie palenia
Psychologia - prokrastynacja
Psychologia reklamy
Test zmiany
Jak spędzić udane wakacje
Feng shui i porządki
Test zwierzęta
Jak sobie radzić - perfekcjonizm
Zakochanie przez przypadek?
Testy psychologiczne 2
Test Kontrola
Psychologia - atrakcyjność fizyczna
Test Czy wierzysz w pecha
Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach 2
Test Manipulacja w sklepach
Manipulacja w sklepach odziezowych
Test Perfekcjonizm
Test Indywidualizm